Wybierz profil firmy Owoce Sadzonki
PolskiAngielskiRosyjski

Agronom Berries Group

Zienki 14, 21-230 Sosnowica, tel. 509 568 644
zienki@agronom.com.pl

Na skróty
Znajdź nas na:

Polar

Hodowca – właścicielem jest Sadowniczy Zakład Doświadczalny Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa Brzezna, Sp. z o.o.

Autorami  odmiany są dr Jan Danek i dr Agnieszka Orzeł

Pochodzenie.  Odmiana została  uzyskana ze skrzyżowania klonu hodowlanego o numerze 89403 i odmiany Orkan. Oceniana była pod numerem selekcyjnym 97491. Decyzją Dyrektora Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych z dnia 29 lutego 2008 roku zostało przyznane tymczasowe wyłączne prawo do odmiany oraz wpisana do spisu odmian zgłoszonych do ochrony wyłącznego prawa pod  numerem TS 198.

Opis. Roślina  charakteryzuje się silnym wzrostem. Wydaje kilka do kilkunastu silnych pędów „z karpy”, nie tworzy odrostów korzeniowych. Pędy są bez kolców, sztywne z łagodnym łukowatym wygięciem u wierzchołka. Owocuje na dwuletnich pędach. Pędy młode są wyraźnie 5-kątne, żywo zielone miejscowo z niewielkim brązowym odcieniem i z niewielkim omszeniem. Dwuletnie pędy są w przekroju zbliżone do koła, brązowe zabarwienie jest wyraźnie widoczne. Dwuletnie pędy, często rozgałęzione wydają liczne pędy owoconośne z pąków znajdujących się na pędzie głównym i rozgałęzieniach. Pędy owoconośne wyrastają zwykle po dwa „z węzła”. Na jednym pędzie owoconośnym tworzy się zwykle nie mniej niż 10 kwiatów. Kwiaty są duże z płatkami białymi z mało wyraźnym różowym odcieniem. Liście są złożone, 3-5 listkowe, dość szerokie, prawie płaskie o brzegach silnie ząbkowanych. Owoce są duże lub bardzo duże o kształcie elipsowatym, czarne z silnym połyskiem, smaczne.

Cechy gospodarcze.  Rośliny są mało podatne na przemarzanie. Owoce deserowe i do przetwórstwa, zwarte i twarde o silnej skórce. Dojrzewają w średnio wczesnym terminie.

Zdjęcia
Polar
Polar
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij