Wybierz profil firmy Owoce Sadzonki
PolskiAngielskiRosyjski

Agronom Berries Group

Zienki 14, 21-230 Sosnowica, tel. 509 568 644
zienki@agronom.com.pl

Agronom
Na skróty
Znajdź nas na:

Produkcja materiału szkółkarskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Do zakładania mateczników używamy zwykle sadzonek w stopniu Elita 1. Wytwarzamy je w naszym gospodarstwie w specjalnie do tego przystosowanym tunelu. Sadzonki rosną w drewnianych skrzyniach wypełnionych włóknem kokosowym. Ze względów fitosanitarnych dostęp do nich ma tylko jedna osoba, która każdego dnia dokonuje lustracji roślin, dobiera odpowiednie nawożenie i ustala harmonogram zabiegów chemicznych. Dzięki temu mamy pewność, że materiał, który trafia na nasz matecznik w polu jest wolny od chorób i szkodników.

Plantacje mateczne truskawek zakładamy wczesną wiosną na piaszczystych glebach V i VI klasy bonitacyjnej. Takie gleby doskonale nadają się do uprawy truskawek gdyż z uwagi na ich bardzo silną przepuszczalność nie tworzą się na nich zastoiska wodne w związku z czym nie mamy problemów z chorobami systemu korzeniowego.
Mimo tego standardowym zabiegiem jaki wykonujemy przed założeniem plantacji matecznej jest odkażanie gleby.
Przywiązujemy dużą uwagę do wprowadzenia do gleby dużej ilości materii organicznej. W tym celu w ciągu sezonu nawet 3 lub 4 razy wysiewa się na przyoranie gorczycę - tak postępujemy na rok przed założeniem matecznika. Procentuje to dobrą jakością produkowanych sadzonek oraz zadowalającą wydajnością roślin pozyskiwanych
z mateczników. Już od pierwszych dni stosujemy nawadnianie przy użyciu deszczowni szpulowych lub zraszaczy. Z roślin matecznych dwukrotnie usuwamy kwiatostany (w przypadku odmian powtarzających znacznie więcej). Dużą uwagę przywiązujemy również do rozkładania wąsów w międzyrzędzia oraz lekkim przysypywaniu
ziemią młodych sadzonek, co pozwala na wcześniejsze i lepsze ukorzenianie się.
W trakcie wegetacji prowadzona jest selekcja negatywna roślin, także pozostają tylko zdrowe egzemplarze. Dzięki wszystkim tym zabiegom sadzonki są wysokiej jakości, co gwarantuje nie tylko wysokie plony, ale również chroni plantatorów przed niebezpiecznymi chorobami i szkodnikami.


Posiadamy nowoczesne kombajny do kopania sadzonek, które pozwalają nam na znaczne zwiększenie wydajności pracy w trakcie kopania i sortowania sadzonek. Rośliny po wykopaniu przewozi się na specjalnie przygotowaną halę wyposażoną w stoły, gdzie odbywa się sortowanie roślin na poszczególne klasy. Taka organizacja pracy pozwala też na przeprowadzanie kopania sadzonek w niesprzyjających warunkach pogodowych.

 

Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij